Hormonální jógová terapie pro menopauzu a hormonální nerovnováhu dle Dinah Rodrigues

Hormonální jógová terapie je přírodní řešení problémů hormonální nerovnováhy, její zakladatelkou je Dinah Rodrigues z Brazílie. Jedná se o ucelenou sestavu cviků, které jsou určené přímo pro ženy k vyladění hormonálního systému kdykoli během reprodukčního období a po menopauze. Je zaměřená na postupné zmírnění a odstranění potíží, způsobených nízkou hladinou hormonů. Je to jediná jógová terapie, která je podložena vědeckou studií. Doporučuje se cvičit preventivně po 35. roce, kdy fyziologicky začínají klesat hladiny hormonů v těle.

Na rozdíl od hatha jógy, která je pomalejší a dává více důraz na výdrž v pozicích a zklidnění, je hormonální jóga poměrně dynamická a její výsledky jsou rychlejší . Sestava je určena všem ženám, i těm, které se józe nikdy nevěnovaly. Pozice se dají modifikovat i pro ženy s nějakým zdravotním handicapem.

V hormonální józe se kombinují techniky jógových asán (pozic) v dynamické verzi, intenzivní pranayámy (dechové techniky), tibetské techniky vedení energie, mudry (pozice prstů) a bandhy (energetické uzávěry proudění energie v těle). Pracuje komplexně s celým tělem, ale největší pozornost zaměřuje na aktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvinek, které také mají významnou roli v produkci hormonů. Sestava působí komplexně a to i na psychiku, emoce a celý energetický systém těla, proto je i dobrou prevencí mnoha civilizačních onemocnění.

Dinah Rodrigues

dnes již 87letá velmi aktivní žena, která svou metodou osobně školí lektory po celém světě. Vystudovala Filozofii a Psychologii na Filozofické fakultě v Sao Paulu, specializovala se na terapii jógou podle Swami Sarvanandy, je aktivní členkou Mezinárodní asociace učitelů jógy (IYTA). Přes 20let se věnuje studiu menopauzy v různých aspektech, fyziologických, psychologických a estetických. Na základě jejích poznatků vytvořila cvičební techniky, které nazvala Hormonální jógová terapie pro menopauzu. Vynikající výsledky jejích účastnic kurzů ji vedly k tomu, že se v roce 1993 rozhodla provést vědecký výzkum účinků na hladiny estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování HJT. (viz. Vědecká studie a její výsledky)

Další info: www.dinahrodrigues.com.br

Hormonální jógová terapie pomáhá při

Kontraindikace pro cvičení hormonální jógy

HJT všeobecně není vhodná u onemocnění, kde není žádoucí zvyšovat hladiny tělu vlastních hormonů (v případě pochybnosti je lepší konzultovat u svého lékaře).

Chci začít s hormonální jógou

Je to jednoduché! Odešlete kontaktní formulář a na všem se domluvíme.

Vědecká studie a její výsledky

Vědecký výzkum na hladinu estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování hormonální jógové terapie

Výzkum byl zaměřen na identifikaci účinků cvičení na různé problémy spojené s hormonální nerovnováhou, včetně návalů horka, suchosti urogenitální oblasti, únavy, emoční nestability, deprese, nespavosti, migrény, neplodnosti a vypadávání vlasů. Pro sledování výsledků byly účastnicím na začátku provedeny testy hladiny ženských hormonů (estradiolu) z krve, které se opakovaly každé 4 měsíce. Kromě toho účastnice vyplňovaly každý měsíc dotazník hodnotící intenzitu jejich symptomů.

Výsledky tohoto výzkumu ukázaly, že cvičení má velmi pozitivní vliv na zmírnění příznaků hormonální nerovnováhy. U 100% účastnic došlo po 3 až 4 měsících pravidelného cvičení k úplnému vymizení příznaků, aniž by bylo nutné užívat léky. Pokud se u některých účastnic vyskytl nějaký symptom, jeho intenzita byla téměř nulová.

Hormonální hladina

V průměru narostla o 254% za 4 měsíce (při 30-ti minutovém cvičení 3-4krát týdně)

Průměrný věk účastnic

V průměru 47 let, avšak pokročilejší věk nebyl překážkou, u některých žen po 70. roce věku mohly být aktivovány vaječníky, zvýšila se hladina estrogenu a symptomy vymizely

Emocionální symptomy

Po 2 až 3 měsících cvičení se symptomy jako podrážděnost, nespavost, emoční labilita, plačtivost, neklid, stres a další emocionální projevy zcela ztratily. Hormonální hladina klesla, což je důležitou příčinou těchto příznaků.

Předčasná menopauza

U mladších žen se často vyskytují hormonální problémy, včetně předčasné menopauzy, která může způsobit neplodnost a psychické obtíže. Hormonální substituční terapie (HJT) může pomoci normalizovat hormonální hladinu a obnovit plodnost v těchto případech.

PMS a polycystické vaječníky

Po 3 až 4 měsících cvičení HJT se vaječníky opět normalizovaly, menstruace se upravila a cysty na vaječnících zmizely. Polycystické vaječníky často způsobují neplodnost. U účastnic výzkumu vedlo po 4-6ti měsících cvičení z 80% k plánovanému otěhotnění.

Padání vlasů, lámavé nehty a suchá pleť

Hormonální jóga eliminuje důsledky snížené hormonální hladiny, jako je vypadávání vlasů, lámavé nehty a suchá pleť. Cvičením se redukuje padání vlasů, kromě toho se doporučuje i další péče pro pleť a nehty.

Ženské hormony

Hormony jsou produkty žláz s vnitřní sekrecí, nebo tkání produkující hormony, vylučované přímo do krevního oběhu. Hormony mají v těle specifický účinek, a proto nemohou být nahrazeny žádnou jinou látkou.

Dvěma nejdůležitějšími ženskými hormony jsou estrogen a progesteron . Hlavním producentem těchto hormonů v plodném věku ženy jsou vaječníky, ale malé množství estrogenů později také vzniká v nadledvinách, játrech a tukové tkáni, např. prsů. Tato místa produkce jsou důležitá zejména u žen po menopauze, kdy vaječníky přestávají fungovat.

Ženy jsou pod vlivem hormonálních cyklů (období puberty, menstruace, těhotenství, menopauza…) skoro celý život.

Hormonální jógová terapie pomáhá přirozenou cestou reaktivovat produkci hormonů a udržet si zdraví i ve vyšším věku.

Estrogen

Progesteron