Hormonální jóga

Hormonální jógová terapie pro menopauzu a hormonální nerovnováhu dle Dinah Rodrigues

Hormonální jógová terapie je přírodní řešení problémů hormonální nerovnováhy, její zakladatelkou je Dinah Rodrigues z Brazílie. Jedná se o ucelenou sestavu cviků, které jsou určené přímo pro ženy k vyladění hormonálního systému kdykoli během reprodukčního období a po menopauze. Je zaměřená na postupné zmírnění a odstranění potíží, způsobených nízkou hladinou hormonů. Je to jediná jógová terapie, která je podložena vědeckou studií. Doporučuje se cvičit preventivně po 35. roce, kdy fyziologicky začínají klesat hladiny hormonů v těle.

Na rozdíl od hatha jógy, která je pomalejší a dává více důraz na výdrž v pozicích a zklidnění, je hormonální jóga poměrně dynamická a její výsledky jsou rychlejší . Sestava je určena všem ženám, i těm, které se józe nikdy nevěnovaly. Pozice se dají modifikovat i pro ženy s nějakým zdravotním handicapem.

V hormonální józe se kombinují techniky jógových asán (pozic) v dynamické verzi, intenzivní pranayámy (dechové techniky), tibetské techniky vedení energie, mudry (pozice prstů) a bandhy (energetické uzávěry proudění energie v těle). Pracuje komplexně s celým tělem, ale největší pozornost zaměřuje na aktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvinek, které také mají významnou roli v produkci hormonů. Sestava působí komplexně a to i na psychiku, emoce a celý energetický systém těla, proto je i dobrou prevencí mnoha civilizačních onemocnění.

Dinah Rodrigues, dnes již 87letá velmi aktivní žena, která svou metodou osobně školí lektory po celém světě. Vystudovala Filozofii a Psychologii na Filozofické fakultě v Sao Paulu, specializovala se na terapii jógou podle Swami Sarvanandy, je aktivní členkou Mezinárodní asociace učitelů jógy (IYTA). Přes 20let se věnuje studiu menopauzy v různých aspektech, fyziologických, psychologických a estetických. Na základě jejích poznatků vytvořila cvičební techniky, které nazvala Hormonální jógová terapie pro menopauzu. Vynikající výsledky jejích účastnic kurzů ji vedly k tomu, že se v roce 1993 rozhodla provést vědecký výzkum účinků na hladiny estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování HJT. (viz. Vědecká studie a její výsledky)

Další info: www.dinahrodrigues.com.br


( Účinky) HJT, pomáhá při

 • předčasné menopauze a symptomech spojených se sníženou hladinou hormonů: návaly horka, nespavost, podrážděnost, nízké libido, urogenitální suchost, snížení paměti, deprese, emocionální nestabilita, ztráta vitality
 • migréně a bolestech hlavy
 • premenstruačním syndromu (PMS)
 • bolestivé, silné a dlouhotrvající menstruaci
 • neplodnosti (způsobené hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením v oblasti pánve nebo srůsty na vejcovodech)
 • cystách na vaječnících
 • polycystických vaječnících (symptomy: nadměrné ochlupení, akné, přibývání na váze, neplodnost)
 • ztrátě menstruace a ovulace
 • nedostatečné činnosti štítné žlázy
 • chronické zácpě
 • potížích s cyklem po vysazení hormonální antikoncepce
 • inkontinenci
 • osteoporóze
 • únavě a vyčerpanosti
 • syndromu karpálního tunelu
 • padání vlasů, lámavých nehtech, suché pleti a akné 
Kontraindikace pro cvičení HJT

 • rakovina prsu, vaječníků a dělohy hormonálně závislé
 • těhotenství (ženy můžou praktikovat gravidjógu nebo jiné těhotenské cvičení)
 • pokročilá endometrióza (u lehké endometriózy je třeba konzultace s lékařem)
 • těžší osteoporóza, kdy by hrozilo riziko vzniku zlomenin při cvičení
 • těžké psychiatrické stavy vyžadující užívání silných psychofarmak
 • velké myomy
 • operace srdce
 • nediagnostikované bolesti břicha a problémy slepého střeva, které nebylo operováno
 • stavy krátce po operacích
 • u problémů vnitřního ucha, srdečních potíží, hyperfunkce štítné žlázy a výhřezů meziobratlových plotének je nutná zvýšená opatrnost, jemnější cvičení nebo jeho modifikaceHJT všeobecně není vhodná u onemocnění, kde není žádoucí zvyšovat hladiny tělu vlastních hormonů (v případě pochybnosti je lepší konzultovat u svého lékaře).


Vědecká studie a její výsledky

Vědecký výzkum na hladinu estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování Hormonální jógové terapie

Zaměřen na: návaly horka, suchost urogenitální oblasti, únavu, emoční nestabilitu, deprese, nespavost, migrénu, neplodnost, vypadávání vlasů a další problémy spojené s hormonální nerovnováhou.

Pro kontrolu výsledků byl účastnicím na začátku udělán test hladiny ženských hormonů (estradiolu) z krve, který opakovaly každé 4 měsíce a pro zhodnocení intenzity symptomů vyplňovaly každý měsíc dotazník.

Výsledky : velmi dobré, u 100% účastnic došlo po 3 – 4 měsících praktikování cvičení k vymizení příznaků zcela bez používání léků, a pokud nějaký symptom pociťovaly, byla jeho intenzita téměř nulová.

Hormonální hladina

V průměru narostla o 254% za 4 měsíce (při 30-ti minutovém cvičení 3-4krát týdně)

Průměrný věk účastnic

V průměru 47 let, avšak pokročilejší věk nebyl překážkou, u některých žen po 70. roce věku mohly být aktivovány vaječníky, zvýšila se hladina estrogenu a symptomy vymizely

Emocionální symptomy

Podrážděnost, nespavost, emoční labilita, plačtivost, neklid, stres a jiné emocionální symptomy jako únava či deprese, zmizely po 2 až 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo byla jejich intenzita blízká nule. Pokles hormonální hladiny je tedy důležitou příčinou těchto symptomů.

Předčasná menopauza

Také u mladších žen dochází poměrně často k hormonálním problémům. Např. předčasná menopauza se může objevit již před 30. rokem věku a způsobit neplodnost a s tím spojené psychické problémy. Příčiny mohou být různé, např. velmi nízká tělesná hmotnost, emocionální šok nebo náročné fyzické tréninky. Díky HJT mohla být v těchto případech hormonální hladina normalizována a obnovena plodnost.

PMS a polycystické vaječníky

Po 3 až 4 měsících cvičení HJT se vaječníky opět normalizovaly, menstruace se upravila a cysty na vaječnících zmizely. Polycystické vaječníky často způsobují neplodnost. U účastnic výzkumu vedlo po 4-6ti měsících cvičení z 80% k plánovanému otěhotnění.

Padání vlasů, lámavé nehty a suchá pleť

Tyto symptomy jsou také důsledkem snížení hormonální hladiny. HJT tyto symptomy eliminuje. Je ale potřeba pokožce a nehtům ještě věnovat dodatečnou péči.

Hormonální hladiny v těle také negativně ovlivňují stres, nezdravý životní styl, špatná výživa a kouření, kterým se na kurzu HJT budeme věnovat podrobněji.


Ženské hormony

Hormony jsou produkty žláz s vnitřní sekrecí, nebo tkání produkující hormony, vylučované přímo do krevního oběhu. Hormony mají v těle specifický účinek, a proto nemohou být nahrazeny žádnou jinou látkou.

Dvěma nejdůležitějšími ženskými hormony jsou estrogen a progesteron . Hlavním producentem těchto hormonů v plodném věku ženy jsou vaječníky, ale malé množství estrogenů později také vzniká v nadledvinách, játrech a tukové tkáni, např. prsů. Tato místa produkce jsou důležitá zejména u žen po menopauze, kdy vaječníky přestávají fungovat.

Ženy jsou pod vlivem hormonálních cyklů (období puberty, menstruace, těhotenství, menopauza…) skoro celý život.

Estrogen má vliv na růst a vývoj vnitřních i vnějších ženských pohlavních orgánů a na vývoj sekundárních pohlavních znaků. Zajišťuje pěkné ženské tvary, tedy rozložení podkožního tuku (prsa, boky) a fázi menstruačního cyklu, kdy dorůstá děložní sliznice. Jeho hladina v krvi kolísá právě podle fáze menstruačního cyklu. Estrogeny udržují zdravou pokožku, vlasy i nehty a správnou hladinu cholesterolu. Tyto hormony jsou důležité pro celý reprodukční systém, zdravé kosti a srdce. Ovlivňují libido a udržují náš mozek aktivní. Jejich nízká hladina způsobuje většinu příznaků menopauzy jako je řídnutí kostí, návaly horka, padání vlasů, depresivní stavy, srdečně-cévní problémy, urogenitální problémy a zhoršení pamětí.

Progesteron je nezbytný pro přípravu dělohy na těhotenství, pro udržení těhotenství a přípravu mléčné žlázy na kojení. Hraje také důležitou roli při kontrole menstruačního cyklu.

Hormonální jógová terapie pomáhá přirozenou cestou reaktivovat produkci hormonů a udržet si zdraví i ve vyšším věku.